O zámku

Zámek Duchcov (původní německý název Dux) se pyšní bohatou historií spjatou zejména s rodinou Valdštejnů a také s osobností Giacoma Casanovy, který na zámku sepsal své paměti. V roce 2001 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Zámek Duchcov nabízí tři prohlídkové trasy, v rámci kterých můžete objevovat sběratelské a mecenášské aktivity původních majitelů z rodu Valdštejnů, dozvíte se mnoho pikantností ze života Giacoma Casanovy, věhlasného obyvatele duchcovského zámku, nebo se můžete nechat překvapit okolnostmi transferu monumentální Reinerovy fresky, sejmuté z kupole barokního kostela zbořeného valdštejnského špitálu a osazené do železobetonového pavilonu v zámeckém parku. Čtvrtá prohlídková trasa vás zavede za dobrodružstvím starořeckých bájí a krásou antických památek, které byly předmětem cestování, sběratelství a uměleckých inspirací nejen ve světě české aristokracie. V případě příjemného počasí doporučujeme procházku kolem půvabného sfingového rybníčku v parku nebo v romantické Knížecí zahradě ve francouzském stylu. 

Na zámku jsou kromě běžných prohlídek zámecké expozice v současnosti pořádány koncerty, výstavy, karnevaly, promítání, divadelní představení, výtvarné a fotografické soutěže, kostýmované oživené prohlídky, ale i výchovně vzdělávací programy pro různé věkové kategorie školáků i předškoláků. Tyto akce pořádá správa zámku ve vlastní režii nebo ve spolupráci s partnery.

Již řadu let správa zámku úspěšně spolupracuje při pořádání kulturních akcí s Divadlem V Pytli, Kulturním centrem Duchcov, Severočeským divadlem v Ústí nad Labem, Základní uměleckou školou Ivana Kawaciuka v Duchcově a dalšími partnery.

Postavu Giacoma Casanovy u příležitosti kostýmovaných prohlídek oživují Petr Stolař z Divadla V Pytli a Vladimír Gončarov ze Severočeského divadla v Ústí nad Labem. I díky nim zůstává jeho odkaz na zámku stále živý a působí jako magnet pro návštěvníky napříč kontinenty.

Zámek, jeho historie a postava Casanovy tradičně vzbuzuje pozornost filmařů. Počátkem května 2015 byl duchcovský zámek doslova v obležení francouzského filmového štábu, který v jeho interiérech a exteriérech natáčel hraný dokument o životě Giacoma Casanovy. Snímek, který uvedla francouzská televize France 2 v rámci dokumentárního cyklu Secrets dʾHistoire, moderoval přímo na zámku uznávaný televizní a rozhlasový moderátor a žurnalista z Francie Stéphane Bern.

Rozsáhlý filmový materiál vznikal na duchcovském zámku i díky oživeným prohlídkám zámecké expozice. Film „Giacomo - živá legenda” z dílny Petra Stolaře a Divadla V Pytli originálním způsobem mapuje poslední léta Giacoma Casanovy na zámku Duchcov a odkrývá velký potenciál zámku i celého kraje coby atraktivní destinace na poli cestovního ruchu. V čem je tento snímek jiný? „Oproti jiným zpracováním života Casanovy téměř nezmiňuje jeho avantýry a milostná dobrodružství, neb naším cílem, ani možnostmi nebylo zpracování životopisu. Proč také, když už to udělalo tolik tvůrců před námi. Chtěli jsme poodhalit duši stárnoucího Benátčana, jenž po více než plné životní pouti na nejvznešenějších evropských dvorech dopisuje svou poslední kapitolu tady, v Duchcově. A to se všemi mrzutostmi doby, věku, místa i celé společenské epochy”, uvedl hlavní protagonista filmu Petr Stolař.